None

Pomoc dla Libanu

1 zdjęcie w galerii
Polska ponownie udziela wsparcia jednemu z państw Bliskiego Wschodu. Dziś żołnierze CIMIC z PKW UNIFIL dystrybuowali pomoc humanitarną z kolejnego konwoju przekazanego do Libanu.
To bezprecedensowa pomoc jaką Polska skierowała do tego państwa od wybuchu z 4 sierpnia, podczas którego tysiące ludzi znalazło się na skraju ubóstwa z powodu utraty miejsc pracy i często dorobku całego życia. Darczyńcami są Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Ordynariatu Wojska Polskiego.

Po tragicznym wybuchu, który miał miejsce w sierpniu w bejruckim porcie, wiedzieliśmy, że znak polskiej pomocy musi się pojawić wszędzie tam, gdzie jest potrzeba, zwłaszcza, że w wybuchu zniszczone zostały strategiczne rezerwy zboża – podkreślają żołnierze CIMIC z Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. „Sytuacja w Libanie, już przed wybuchem, była na pograniczu katastrofy gospodarczej. Od jesieni ubiegłego roku przez ten kraj regularnie przetaczają się protesty przeciwko korupcji, zapaści sektora usług publicznych, opresji podatkowej oraz fatalnej kondycji libańskiej gospodarki” – podkreśla oficer CIMIC w IRISHPOLBATT.
 
Część pomocy trafi do Sierocińca w Tibninie w południowej części Libanu, część zaś trafiła już do Stowarzyszenia Gmin w Bint Jbeil w sterfie odpowiedzialności PKW UNIFIL. Jesteśmy w sercu Bliskiego Wschodu, z Libanem łączy nas wspólna odpowiedzialność za stabilność w regionie. Szlachetny gest Polski jest przejawem tej odpowiedzialności. „Jestem wdzięczny moim żołnierzom z CIMIC, którzy poświęcają się pracy dla innych w tych w niecodziennych warunkach. Jest to możliwe dzięki ich wrażliwości i zaangażowaniu” – podsumował dowódca PKW UNIFIL mjr Maciej Jóźwiak.


Tekst i zdjęcia: PKW UNIFIL