Święto Wojsk Lądowych w PKW

7 zdjęć w galerii
Żołnierze w Polskich Kontyngentach Wojskowych uczcili Święto Wojsk Lądowych.
PKW Afganistan

W dniu 12 września o godz. 09.00 czasu afgańskiego w Polskim Kontyngencie Wojskowym w bazie Bagram w Afganistanie, odbyły się uroczystości z okazji święta Wojsk Lądowych.

Z powodu epidemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych obowiązujących w Afganistanie, uroczystości odbyły się w polskiej kaplicy polowej w bazie „White Eagle” w Bagram.
Przed eucharystią oficer wychowawczy przypomniał przebieg odsieczy wiedeńskiej, dzięki której Król III Sobieski uratował Europę od dominacji Imperium Osmańskiego.

Mszę Świętą w intencji wszystkich żołnierzy, a szczególnie żołnierzy Wojsk Lądowych z okazji ich święta odprawił kapelan PKW. Po zakończeniu nabożeństwa odczytano rozkaz dowódcy o wyróżnieniach.  Pułkownik Daniel Butryn podziękował żołnierzom za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych, dyscyplinę i zaangażowanie w realizacji zadań mandatowych w czasie trwania XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Dowódca wręczył listy gratulacyjne i imienne coiny dla najlepszych żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
 
PKW Irak

W piątkowy poranek 11 września w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów Święta Wojsk Lądowych.

Uroczystości rozpoczął Dowódca Kontyngentu pułkownik Artur Standio, który wręczył Medale Pamiątkowe OIR-NMI PKW Irak kadrze dowódczej, następnie uhonorowani zostali żołnierze kontyngentu.

W kolejnej części zbiórki Szef Sekcji Żandarmerii Wojskowej PKW wręczył symboliczny prezent najlepszemu kierowcy polskiego kontyngentu.

Polscy żołnierze oddali również hołd wszystkim ofiarom zamachów terrorystycznych w USA sprzed 19 lat.

PKW UNIFIL

W PKW UNIFIL 12 września br. odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojsk Lądowych.

Podczas uroczystości Dowódca PKW mjr Maciej Jóźwiak podziękował wszystkim żołnierzom za niesłabnące, codzienne zaangażowanie w wykonywanie zadań mandatowych i wnoszenie osobistego wkładu w rozwój Wojsk Lądowych.

 - „To w Wojskach Lądowych, jak w soczewce, skupia się życie całego Wojska Polskiego, bo ta szczególna służba wymaga od nas rzetelności, odpowiedzialności, pełnego profesjonalizmu oraz otwartości na zawodowe wyzwania. Z okazji tego wspaniałego święta, obchodzonego bardzo wyjątkowo, bo na służbie poza granicami naszego kraju, chciałbym złożyć Wam słowa wielkiego uznania a za codzienne, trudne i sumienne wykonywanie obowiązków, które są dla mnie powodem satysfakcji, pragnę serdecznie podziękować. Niech nasz siła, siła żołnierzy Wojsk Lądowych, chęć poświęcenia dla Ojczyzny i służby dla Niej będzie wzorem dla innych formacji a historyczne doświadczenia motywują wszystkich żołnierzy naszego kontyngentu i skłonią do  jeszcze większego zaangażowania podczas wykonywania zadań mandatowych” – podsumował mjr Jóźwiak.

Do żołnierzy PKW UNIFIL list z podziękowaniami oraz życzeniami skierował JE Biskup Polowy WP gen. bryg. dr. Józef Guzdek, zapewniając żołnierzy PKW UNIFIL o swojej pamięci i modlitwie. Mszy Świętej w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Lądowych oraz poległych w misjach poza granicami kraju przewodniczył kapelan PKW.

Uroczystość była także okazją do wręczenia wyróżnień żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej.


 
Tekst i zdjęcia: oficerowie prasowi PKW