None

Narodowe Święta w PKW  EUFOR

4 zdjęć w galerii
W dniach 2–3 maja żołnierze XIX zmiany PKW EUFOR uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.
Symbole państwowe Polski, z którymi się utożsamiamy, i wokół których tworzymy wspólnotę, to godło, flaga oraz hymn państwowy.  Flaga symbolizuje suwerenność państwową lub narodową, a jej wygląd nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są biel i czerwień.

Dzień Flagi jest uroczyście obchodzony w Polsce od 2004 r. Jego celem jest wspólne dawanie wyrazu przywiązania do barw narodowych. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość, czerwony natomiast - odwagę i waleczność. Święto Konstytucji 3 maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1971 roku. To bardzo ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W tym roku przypada 229 rocznica uchwalenia Konstytucji, która pozostaje symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Wydarzenia związane z tymi datami łączy wspólne dobro – Ojczyzna i jej symbole. W tym roku żołnierze XIX zmiany PKW EUFOR eksponowali barwy narodowe w bazie Camp Butmir w Sarajewie.

Nie sposób także zapomnieć o naszych rodakach pozostających z dala od ojczystej ziemi, którym w obchodzonym 2 maja, Dniu Polonii i Polaków za Granicą życzymy wszelkiej pomyślności oraz zadowolenia i dumy z faktu pozostawania nierozerwalną częścią „biało-czerwonej" społeczności. Zarówno Święto Konstytucji 3 Maja, jak i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej kierują naszą uwagę na to, co w życiu żołnierza jest najważniejsze i najcenniejsze – na zasady: prawość, wolność i braterstwo oraz umiłowanie Ojczyzny.

Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR