None

PKW Afganistan – bieg Tropem Wilczym

8 zdjęć w galerii
„Jestem tu, aby uczcić wyklętych, oni byli zapomniani przez wiele lat.”
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierze XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wzięli udział w VIII edycji „Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze wykonujący zadania w różnych bazach wojskowych w Afganistanie, aktywnie włączyli się w akcję budowania świadomości historycznej na temat bohaterów narodowych oraz oddania im hołdu. Okazją do tego była VIII edycja  biegu „Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Biegi zostały zorganizowane przez polskich żołnierzy w trzech bazach – BAF Bagram, HKIA Kabul oraz TB Gamberi. Łącznie we wszystkich lokalizacjach udział w biegu wzięła rekordowa liczba ponad 500 uczestników. Obok polskich żołnierzy pobiegli również żołnierze koalicyjni, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Gruzji, Rumunii, Turcji, Włoch oraz Azerbejdżanu, wykonujący wspólnie z polskimi żołnierzami zadania mandatowe w Afganistanie.

W bazie Bagram bieg zainaugurował Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk pil. Waldemar Gołębiowski, który o godzinie 05.30 czasu lokalnego, dał sygnał do startu. Żołnierze pokonali dystans 1963 m, liczba ta symbolizuje datę śmierci ostatniego, poległego w walce Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Z identycznym dystansem zmierzyli się również uczestnicy biegów w HKIA Kabul i TB Gamberi.

We wszystkich bazach, w których bieg był organizowany, mimo, że uczestnicy zacięcie walczyli o uzyskanie jak najlepszego czasu, przyznawali także, że wynik nie jest najważniejszy. „Jestem tu, aby uczcić wyklętych, oni byli zapomniani przez wiele lat” – powiedział jeden z żołnierzy.

Tekst: mjr Kamil Szynkowski
Zdjęcia: st. chor. szt. Wojciech Pająk, kpt. Tomasz Tabaczyński, st. szer. Rafał Kozieł