None

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PKW ŁOTWA

15 zdjęć w galerii
W piątek 28 lutego o godzinie 17:00 w bazie Adazi odbyła się  uroczysta zbiórka PKW Łotwa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Podczas zbiórki odczytany został list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym minister podkreślił trud walki Polskiego Podziemia Antykomunistycznego o niepodległość Rzeczypospolitej. Następnie polski kontyngent minutą ciszy oddał cześć ich pamięci. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

W niedzielę 1 marca w godzinach porannych na terenie bazy odbył się bieg w formule przełajowej „Wilczym Tropem - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pomimo niesprzyjającej pogody w wydarzeniu wzięło udział ponad trzystu żołnierzy pełniących służbę w bazie Adazi. Na biegu nie zabrakło również przedstawicieli Ambasady RP w Łotwie.

Pełen dystans biegu (4,2 km) wygrał żołnierz z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. On jak i pięciu kolejnych najlepszych biegaczy otrzymało nagrody rzeczowe. Najszybszym na 1963 metrze  był żołnierz z kontyngentu kanadyjskiego, za swoje osiągnięcie otrzymał z rąk dowódcy polskiego kontyngentu mjr. Krzysztofa Budzisza ryngraf pamiątkowy.

Zaplanowany dystans 1963 metrów nawiązuje do roku 1963, w którym zginął ostatni z Niezłomnych -  Józef Franczak ps. „Lalek”.
 
Tekst: kpt. Bartosz Duński
Zdjęcia: st. chor. szt. Krzysztof Surowiec