None

Polscy doradcy w Afganistanie

8 zdjęć w galerii
Wśród żołnierzy służących w ramach XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, w ramach zespołu TAAC-E działającego na wschodzie kraju, zadania mandatowe wykonuje zespół polskich doradców wojskowych.
Polacy wspólnie ze stroną amerykańską skupiają się na szkoleniu i doradztwie dla dowódców afgańskich, w takich dziedzinach jak organizacja procesu szkolenia, przygotowanie instruktorów czy wspólpracy cywilno-wojskowej.

Praca doradców prowadzona jest głównie na rzecz 201. korpusu afgańskiego. Jednak nie tylko - polscy żołnierze monitorują proces szkolenia policji afgańskiej w prowincji Nangarhar i Parwan, a także wspólnie z młodą jeszcze komórką Civil Affairs koordynują i planują pomoc humanitarną dla ludności cywilnej migrującej z rejonów objętych konfliktem afgańsko-talibskim.

Wśród doradców są doświadczeni żołnierze z jednostek z całej Polski. Nad ich bezpieczeństwem czuwają żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego, którzy zajmują się ochroną doradców jak również zabezpieczeniem działalności bazy.

Tekst: por. Paweł Płoskonka
Zdjęcia: kpt. Przemysław Kolman