None

Święta Bożego Narodzenia w PKW Afganistan

12 zdjęć w galerii
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas rodzinny. Żołnierze XI zmiany PKW Afganistan RSM, przebywający od grudnia na teatrze działań spędzili je daleko od najbliższych, realizując zadania mandatowe.
Mimo wszystko polscy żołnierze, stacjonujący w różnych bazach znaleźli czas na świąteczną refleksję oraz połamanie się opłatkiem w gronie wojskowej rodziny.

Polacy pełnią służbę w różnych bazach, więc nie mogli usiąść wszyscy razem do wigilijnego stołu. W dniach 22-23 grudnia br. dowódca kontyngentu płk pil. Waldemar Gołębiowski wraz z delegacją odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w bazach HKIA oraz NKC w Kabulu. W obydwu bazach kapelan misji ks. kpt. Krzysztof Ziobro celebrował Mszę Świętą. Wizyty były również wspaniałą okazją do rozmowy oraz zapoznania się z warunkami w jakich pełnią służbę polscy żołnierze.

Główne uroczystości Bożego Narodzenia odbyły się w bazie Bagram w dniu 24 grudnia br. Dowódca kontyngentu życzył wszystkim zdrowych, pogodnych a przede wszystkim spokojnych Świąt: - „Chciałbym złożyć Wam serdeczne życzenia szczęścia oraz wszystkiego co najlepsze. Jesteśmy daleko od domów, ale tworzymy jedną rodzinę, rodzinę wojskową. Dzisiaj myślami na pewno wszyscy jesteśmy z naszymi rodzinami w kraju.”  Po modlitwie przełamano się opłatkiem i częstowano tradycyjnymi staropolskimi daniami. Dzięki wielkiemu wkładowi pracy żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola, wszyscy mogli cieszyć się smakiem polskich wigilijnych potraw. W wigilii udział wzięli również żołnierze amerykańscy z Best Team – 24 wykonujący na co dzień zadania mandatowe wspólnie z polskim żołnierzami.

Odświętnie przystrojona została także kaplica, w której kapelan PKW odprawił Pasterkę, która zgromadziła liczne grono żołnierzy, również z armii sojuszniczych, m.in. z Bośni i Hercegowiny.

Przy świątecznym stole spotkali się także polscy żołnierze stacjonujący w bazie w Gamberi, gdzie również zgodnie z polską tradycją, w miłej i ciepłej atmosferze dzielono się opłatkiem i składano najserdeczniejsze życzenia.

Miłą niespodzianką w tym świątecznym czasie, a zarazem prezentem, były kartki i życzenia, które polscy żołnierze otrzymali od dzieci ze szkoły Podstawowej w Poniatowej. Takiego rodzaju akcje dają radość i potrzebne wsparcie na kolejne dni służby.
 
Tekst: mjr Kamil Szynkowski.
Zdjęcia: st. chor. szt. Wojciech Pająk