None

Afganistan – Dzień Pamięci w Afganistanie

5 zdjęć w galerii
W dniu 21 grudnia br. w bazach w Afganistanie, w których stacjonują polscy żołnierze, m.in. w Bagram i Gamberi obchodzono „Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju”.
W bazie w Bagram  obchody rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy w intencji zmarłych żołnierzy oraz ich rodzin, którą celebrował ksiądz kapelan kpt. Krzysztof Ziobro. We Mszy, obok polskich żołnierzy udział wzięli równie żołnierze amerykańscy z Best team-24 wchodzący w skład polskiego kontyngentu. Kulminacyjnym momentem było wspólne zapalenie znicza przed tablicami upamiętniającymi poległych polskich żołnierzy oraz żołnierzy Gwardii Narodowej z Illinois.

Podczas Uroczystego Apelu odczytany został Apel Poległych oraz nazwiska wszystkich polskich żołnierzy, którzy zginęli wykonując swoje obowiązki w Afganistanie. Dowódca kontyngentu płk pil. Waldemar Gołębiowski w swoim wystąpieniu przybliżył genezę ustanowienia Dnia Pamięci, który obchodzony jest w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 r., w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy. Dowódca podkreślił, „że jest to niezwykle ważny dzień dla wszystkich żołnierzy i ich rodzin, którzy służyli w Afganistanie, służą w Afganistanie i będą służyć w Afganistanie (…)”.

Uroczystą zbiórkę zorganizowano również w bazie w Gamberi, podczas której minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy. Przedstawiona została również, podobnie jak w Bagram istota ustanowienia Dnia Pamięci, z podkreśleniem jak ważny jest to dzień dla żołnierzy służących właśnie w Afganistanie. 

Tekst: mjr Kamil Szynkowski
Zdjęcia: st. chor. szt. Wojciech Pająk, kpt. Przemysław Kolman