None

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci

O swoim koledze, zmarłym 14 grudnia 2019 r. na Łotwie, gdzie na co dzień stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, pamiętać będą zawsze żołnierze, z którymi pełnił służbę poza granicami kraju. Pozostanie w myślach tych, którzy służyli z nim na co dzień. Pozostanie w pamięci swoich dowódców, przez których był tak ceniony.
W celu uczczenia pamięci zmarłego żołnierza, w dniu 16 grudnia na placu apelowym bazy, odbyła się uroczysta zbiórka wszystkich pododdziałów z dziesięciu krajów wypełniających swoją misję na terenie Łotwy. W jej trakcie dowódca - Lt. Col. Sandris Gaugers, odczytał krótką biografię zmarłego, po czym minutą ciszy uczczono Jego pamięć. Na znak żałoby na terenie całej bazy wszystkie flagi narodowe zostały opuszczone do połowy masztu.

Następnego dnia, 17 grudnia br., kapelan VI zmiany PKW Łotwa ks. ppor. Marcin Naglik, wraz z kapelanami z Łotwy i Hiszpanii  odprawił Mszę  św. w intencji Ś.P. żołnierza. W uroczystej mszy świętej uczestniczyło kilkudziesięciu kolegów i przyjaciół zmarłego.  

Pożegnanie dopełniło się 18 grudnia 2019 roku, na lotnisku w Rydze, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych Polski i Łotwy oraz żołnierze  Sil Zbrojnych ze wszystkich  kontyngentów wykonujących zadania mandatowe na Łotwie. Okryta państwową  flagą trumna z honorami wojskowymi została przeniesiona do samolotu i przetransportowana do kraju.

Z kolei w sobotę, już w Polsce, odbył się pogrzeb Ś.P. żołnierza VI zmiany PKW Łotwa. Pożegnany został przez liczne grono kolegów, współpracowników i dowódców, wraz z reprezentującym Dowódcę Operacyjnego RSZ gen.bryg. Wojciechem Marchwicą. 
 
Oficer odszedł na wieczną wartę, ale pozostanie w sercach tych, którzy z takim smutkiem go żegnali. Bo przecież "Amicum perdere est damnorum maximum" – stracić przyjaciela to największa ze strat.
 
Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen.dyw. Tomasz Piotrowski, wraz z żołnierzami i pracownikami DORSZ, składa najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim tragicznie zmarłego Oficera. 
 
Cześć Jego pamięci!