None

II Bieg Pamięci generała brygady pilota Szczepana Ścibiora

7 zdjęć w galerii
W dniu 20 listopada w Kamionkach, na starcie II edycji biegu stanęło ponad 70 zawodników i zawodniczek z jednostek wojskowych, i instytucji z całej Polski - ponad dwadzieścia osób więcej niż w I edycji w 2018 r.
Imprezę podobnie jak w 2018 r. zorganizowali żołnierze Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (MJDOP) we współpracy ze Szkołą Podstawową w Kamionkach i podobnie jak rok temu poświęcona była pamięci patrona jednostki gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, dowódcy eskadry B 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na starcie biegu stanęło 76 zawodników i zawodniczek z jednostek wojskowych z całej Polski. Obecni byli zarówno doświadczeni biegacze jak i amatorzy, którzy swoim uczestnictwem pragnęli oddać hołd bohaterowi.

Przed rozpoczęciem biegu Dowódca MJDOP płk pil. Mirosław Nawrocki powiedział, że organizując dzisiejsze zawody kultywujemy tradycje wojskowe i dziedzictwo tradycji 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale przede wszystkim czcimy pamięć patrona naszej jednostki gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.

Dokładnie o godzinie 10.00 gość honorowy, prawnuk naszego patrona Pan Konrad Sopyłło strzałem z pistoletu startowego rozpoczął sportową rywalizację.

Trasa biegu w tym roku prowadziła leśnymi duktami w okolicznych lasach. Uczestnicy pokonywali piaszczyste leśne drogi, ostre podbiegi i przewężenia. Podobnie jak w zeszłym roku sekcja szkoleniowa oraz żołnierze pracownicy komórek organizacyjnych naszej jednostki stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki.

Na mecie, w czasie uroczystej dekoracji, zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali z rąk dowódcy jednostki oraz gościa honorowego puchary i dyplomy. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał Pan Konrad Sopyłło, który wzruszony podziękował za tak wspaniałe uczczenie pamięci swojego wielkiego pradziadka i patrona naszej jednostki. Na zakończenie uczestnicy i organizatorzy posilili się pyszną wojskową grochówką.

Tegoroczna edycja biegu dla żołnierzy Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi miała szczególny charakter. Impreza odbyła się dwa tygodnie po uroczystościach pogrzebowych patrona jednostki, które miały miejsce w Lotniczej Akademii Wojskowej w dniach 5 – 6 listopada 2019 roku. Gen. Ścibior był Komendantem „Szkoły Orląt” w latach 1947 – 1951. Pochówek generała – zdaniem płk. Nawrockiego – to postawienie kropki nad "i", i dopełnienie długiego procesu przywracania pamięci o Szczepanie Ścibiorze, nie tylko dlatego, że generał jest patronem naszej jednostki, ale również ze względu na silne więzi jakie nas łączą z jego rodziną.

Wyrazem związku „Szkoły Orląt” z naszą jednostką poprzez osobę patrona  była bardzo silna reprezentacja z Lotniczej Akademii Wojskowej, która przybyła na bieg. Przedstawiciele dęblińskiej uczelni zajęli pierwsze miejsca zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej. W klasyfikacji generalnej: 1 miejsce zajął zawodnik Lotniczej Akademii Wojskowej, 2 miejsce: 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, 3 miejsce: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. W klasyfikacji kobiet: 1 miejsce zajęła zawodniczka Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 2 miejsce 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 3 miejsce ze Szkoły Podstawowej w Kamionkach. W klasyfikacji drużynowej na podium zajęli kolejno: 1 miejsce Lotnicza Akademia Wojskowa, 2 miejsce Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych; 3 miejsce 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Podziękowania kierujemy do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamionkach Pana mgr. Wojciecha Dziudy, który udzielił nam gościny i otoczył przedsięwzięcie opieką.
 
 
Tekst: st. chor. Tomasz Bieniara (MJDOP)
Zdjęcia: MJDOP