None

Narodowe Święto Niepodległości w PKW Łotwa

16 zdjęć w galerii
11 listopada 2019 r. - „Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych w burzliwej historii Polski. Upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrót na mapę świata po 123 latach niebytu. Data ta kojarzy się z wieloma wydarzeniami jakie miały wtedy miejsce.” – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Zastępca Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie kpt. Radosław Szymański.
W niedzielę 11 listopada, na placu apelowym w bazie Adazi odbyły się uroczystości związane ze 101. Rocznicą Odzyskania Niepodległości. W uroczystej zbiórce wzięli udział Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie ppłk Piotr Pomazany, Kierownik Wydziału Konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze Pani Małgorzata Hejduk-Gromek oraz Dowódcy Kontyngentów wchodzących w skład enhanced Forward Presence Battle Group in Latvia . Po przemówieniach zaproszonych gości oraz odczytaniu Apelu Pamięci, Zastępca Dowódcy PKW Łotwa wraz z ppłk. Piotrem Pomazanym wręczyli żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

W ramach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w dniu 12 listopada, Polski Kontyngent Wojskowy w bazie Adazi zorganizował „III Bieg Niepodległości”. 250 żołnierzy z 9 nacji rywalizowało ze sobą na dystansie 10 km. Na mecie na wszystkich zawodników czekały pamiątkowe medale. Zwycięzcami biegu byli wszyscy, którzy przekroczyli linię mety. Nasi żołnierze uplasowali się na 4. miejscu w klasyfikacji mężczyzn i 1. miejscu w klasyfikacji kobiet.
 
Tekst: ppor. Agnieszka Kolowca
Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Grzybowski