Sprawdzenie działania służby ASAR

12 zdjęć w galerii
W dniu 29 października 2019 r. odbyło się realne sprawdzenie działania Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo - Ratowniczego nr 3 (LZPR-3), wydzielanego z 3. Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej (3.GPR) Kraków, w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue).
Po otrzymaniu zadania z Cywilno – Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC – Aeronautical Rescue Coordiantion Centre), załoga LZPR-3 wykonała lot poszukiwawczo-ratowniczy w miejsce pozorowanej katastrofy lotniczej, odnalazła osoby poszkodowane, które zostały zaopatrzone medycznie, a następnie ewakuowane do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Przyjęcie śmigłowca nastąpiło, w asyście ratowników z Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, traktowanego jako „inne miejsce do startu i lądowań”.
 
***
 
W chwili obecnej zadania w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), w systemie ciągłym, wykonuje siedem wojskowych Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo – Ratowniczych. Za koordynację działań odpowiada  Cywilno – Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), składający się z głównego elementu umiejscowionego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz dwóch wojskowych podośrodków.

Tekst: płk Marcin Szafraniec
Zdjęcia: st. chor. szt. mar. A Dwulatek, st. sierż. P. Cieliński