None

Dzień Wszystkich Świętych w Bośni i Hercegowinie

3 zdjęć w galerii
W dniu 1 listopada 2019 roku w bazie Camp Butmir w Bośni i Hercegowinie, żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR uczcili pamięć zmarłych członków rodzin, bliskich oraz poległych kolegów.
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych w bazie Camp Butmir w Sarajewie odbył się uroczysty apel przed tablicą upamiętniającą ś.p. plut. Mieczysława Sternika.
 
Dowódca XVIII zmiany PKW EUFOR ppłk Grzegorz Pawełko wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym powiedział: „Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień, ale są również inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest dzisiejszy listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i odchodzimy. I tylko od Nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…”

Podczas przemówienia dowódca kontyngentu wspomniał również o ostatnich nieszczęśliwych wydarzeniach jakie miały miejsce w kraju, w których, podczas wykonywania zadań służbowych, zginęli saperzy z 29 patrolu rozminowania 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic.

Po przemówieniu złożono wiązanki oraz zapalono znicze. Apel zakończył się odegraniem sygnału Śpij kolego i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Ponadto: „W dniu Wszystkich Świętych, żołnierze Zespołu Łącznikowo-Obserwacyjnego (LOT) z Doboju wraz z dowódcą LOT - majorem Damianem Ostapiakiem, zapalili znicze na cmentarzu w Srbcu. To wspólny cmentarz Polaków i Jugosłowian, poległych w latach wojny narodowo-wyzwoleńczej. Mimo, iż ząb czasu uczynił już swoje, a cmentarz pokryty jest gęstwiną, widać doskonale nagrobki oraz powiewającą biało-czerwoną flagę. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, płoną biało-czerwone znicze. Żołnierze w ciszy i spokoju oddali hołd poległym. Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat …”
 
Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR oraz LOT
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR