None

Wizyta Zastępcy Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Kuwejcie i Iraku

14 zdjęć w galerii
W dniach 25-30 października br. Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. dr inż. pil. Tadeusz Mikutel wraz z delegacją przebywał z roboczą wizytą na teatrze działania VII zmiany PKW Irak.
Głównym celem wizyty było zapoznanie się z aktualną sytuacją panującą w rejonie działania misji oraz spotkanie z żołnierzami i przedstawicielami sił zbrojnych państw Kuwejt, Irak oraz USA. Rozmówcami generała byli między innymi – Dowódca Sił Powietrznych Kuwejtu MG Adnan Al-Fadhli, dowódca NMI MG Dany Fortin, dowódca 386th AEW Col Rodney L. Simpson.

Miłym akcentem wizyty w Iraku była wizyta w ministerstwie obrony oraz odznaczenie Szefa Sztabu Generalnego Armii Republiki Iraku General Othman Farhood brązowym medalem Wojska Polskiego, nadanym przez Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej w dowód uznania oraz zasług położonych w dziedzinie współdziałania jednostek wielonarodowych, w skład których wchodzą jednostki Wojska Polskiego. W trakcie pobytu w Kuwejcie doszło również do spotkania z Panem Pawłem Lechowiczem, Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Kuwejcie, a w Bagdadzie generał Tadeusz Mikutel spotkał się z Panią Beatą Pęksa, Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Iraku.

Wizyta Zastępcy Dowódcy Operacyjnego RSZ była przede wszystkim okazją do spotkań w odwiedzanych bazach z żołnierzami kontyngentu. Generał Mikutel w towarzystwie płk. Adamskiego – dowódcy kontyngentu rozmawiał z żołnierzami o problemach, które wynikają ze specyfiki pełnienia służby misyjnej.

Zastępca Dowódcy Operacyjnego podsumowując swoją wizytę na teatrze działania PKW Irak stwierdził: ”Na podstawie swoich własnych spostrzeżeń, rozmów które przeprowadziłem z przedstawicielami armii irackiej, naszymi koalicjantami, wyłania się obraz dobrze postrzeganych żołnierzy, którzy wykonują swoje misyjne obowiązki z wielkim zaangażowaniem oraz profesjonalizmem cechującym polskiego żołnierza-misjonarza.”

Tekst kpt. Piotr Spólny
Foto arch. VII PKW Irak