None

Zwycięstwo Polaków w ekstremalnym biegu

18 zdjęć w galerii
W dniu 26 października br. żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej wzięli udział w organizowanym przez eFP Battle Group Latvia ekstremalnym biegu Baltic Warrior. Ćwiczenie odbyło się w mieście Sigulda.
Na starcie Baltic Warrior stanęło 121 drużyn z 16 państw. Polacy mieli okazję zmierzyć się z sojusznikami z Kanady, Litwy, Łotwy, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Albanii, Słowacji, Słowenii, Czech, Norwegii i Belgii. Regulamin biegu przewidywał uczestnictwo w dwuosobowych drużynach. Każdy zawodnik startował w umundurowaniu oraz z plecakiem o wadze 15 kg.

Pierwszym etapem był bieg na dystansie 16 km, następnie żołnierze musieli przenieść kajak o wadze około 35 kg na trasie około 2 km. Następna faza zawodów to spływ przeniesionym kajakiem po rzece Gauja, co stanowiło kolejne siedem kilometrów trasy. Po przybyciu do brzegu żołnierzy czekał ostatni etap, 4 km odcinek do pokonania biegiem.

Pierwsza na mecie stawiła się drużyna niosąca biało-czerwoną flagę. Żołnierze z V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie dobiegli na metę z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami, ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy. W biegu wzięło udział 20 drużyn z Polskiego Kontyngentu, a aż 3 drużyny z nich uplasowały się w pierwszej dziesiątce.

Na mecie witał i gratulował każdemu z polskich zawodników Dowódca V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie mjr Daniel Stanicki.

Tekst: ppor. Agnieszka Kolowca
Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Grzybowski