None

Polskie doradztwo w Afganistanie

5 zdjęć w galerii
W Afganistanie, kraju, w którym sytuacja polityczna i militarna od kilkudziesięciu lat nie jest stabilna, zabezpieczenie logistyczne procesu szkolenia stanowi nie lada wyzwanie.
Na przedmieściach stolicy Afganistanu - Kabulu znajduje się Centrum Szkolenia Wojsk Afgańskich (KMTC – Kabul Military Training Center), w którym każdego roku szkoli się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy ANA (Afghan National Army).

Zabezpieczeniem funkcjonowania i szkolenia tak istotnego dla armii afgańskiej ośrodka zajmuje się garnizonowa jednostka wsparcia. To właśnie na korzyść tej jednostki doradza, asystuje i szkoli polski zespół doradców.

Państwa NATO w ramach misji Resolute Support zapewniają niezbędne środki dla rozwoju armii afgańskiej przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa regionu. Dzięki tym środkom garnizonowa jednostka zabezpieczenia logistycznego realizuje takie projekty, jak zapewnienie dodatkowego źródła wody pitnej, zakwaterowanie studentów szkół specjalistycznych, rozbudowa infrastruktury dydaktycznej i szkoleniowej.

W celu zapewnienia prawidłowej i efektywnej realizacji projektów, instytucje NATO, w tym polski zespół doradców, jako organy bezpośrednio wspierające ośrodek koordynują wszystkie czynności związane z prawidłowym wykorzystaniem środków budżetowych i materiałowych wykorzystywanych w procesie szkolenia.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Franczyk