None

Przekazanie obowiązków Dowódcy PKW EUFOR

4 zdjęć w galerii
W dniu 21 października 2019 r. w bazie Camp Butmir w Bośni i Hercegowinie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR.
W uroczystości uczestniczyli dostojni goście, między innymi: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie pan Jarosław Lindenberg, dowódca operacji EUFOR ATHEA w Bośni i Hercegowinie major general Reinhard Trischak, delegacja Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie na czele z dowódcą ppłk. Piotrem Idusem oraz dowódcy kontyngentów innych państw.

Punktem kulminacyjnym ceremonii było podpisanie protokołów zdania i odjęcia obowiązków dowódcy polskiego kontyngentu oraz przekazanie flagi państwowej na drzewcu pomiędzy zdającym obowiązki ppłk. Pawłem Jędryczką i przyjmującym obowiązki ppłk. Grzegorzem Pawełko. Przekazanie dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym EUFOR dopełniło złożenie meldunku płk. Dariuszowi Skrodzkiemu, który reprezentował Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W dalszej części uroczystości dowódca XVII zmiany polskiego kontyngentu ppłk Paweł Jędryczka podsumował zadania wykonywane przez kontyngent oraz podziękował swoim podwładnym za ponad półroczny trud i wysiłek włożony w realizację zadań mandatowych: - "Dowodzenie Wami było dla mnie prawdziwą przyjemnością, czuję się zaszczycony, że byłem w Waszym zespole. Dziękuję Wam za okazany na każdym kroku profesjonalizm i wzorowo wykonywane zadania”.

Jako ostatni, głos zabrał nowy dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR w Bośni i Hercegowinie ppłk Grzegorz Pawełko, który na wstępie podziękował dowódcy oraz żołnierzom XVII zmiany za trud i wysiłek włożony w trakcie realizacji zadań mandatowych oraz zapewnił, że zadania stojące przed jego zespołem wykonywane będą na takim samym, a nawet wyższym poziomie.

Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla żołnierzy XVII zmiany PKW EUFOR. W dowód uznania i podziękowania za sumienną służbę, żołnierze zostali uhonorowani między innymi medalami za służbę w operacji wojskowej Unii Europejskiej ALTHEA, a także tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”.

Uroczysty apel zakończyła wspólna defilada żołnierzy XVII oraz XVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
 
Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR