None

Podczas ćwiczenia w Nowej Dębie

12 zdjęć w galerii
We wtorek 8 października 2019 r., Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Nowa Dęba.
Prezydentowi i ministrowi na poligonie towarzyszyli także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski. W trakcie ćwiczenia, dostojni goście obserwowali żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, których wspierali żołnierze z Niemiec. Zdaniem Prezydenta, najważniejszym elementem ćwiczenia było to, że jednostka ze Świętoszowa bardzo szybko przemieściła się do wschodniej Polski.

- „Przed chwilą oglądaliśmy współdziałanie pomiędzy żołnierzami Wojska Polskiego a żołnierzami Republiki Federalnej Niemiec. Żołnierze RFN osłaniali działania przygotowawcze realizowane przez żołnierzy polskich. Były ładowane, tankowane i przygotowywane do działań czołgi. Najważniejszym elementem tego ćwiczenia jest to, że 10. Brygada Kawalerii Pancernej w bardzo szybkim tempie przemieściła się na wschodnią część Polski przejeżdżając drogami w poprzek kraju. To niezwykle istotne, aby obok modernizacji rozwijać sprawność operacyjną. Po to właśnie jest to ćwiczenie sprawności operacyjnej, aby jednostka z takim ciężkim sprzętem, jak czołgi Leopard, była w stanie się szybko przemieścić i bardzo szybko być w gotowości bojowej.” - powiedział podczas spotkania z żołnierzami Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

- „Mieliśmy okazję zaobserwować odtworzenie zdolności bojowych jednostek pancernych, jednostek artylerii, jednostek przeciwlotniczych. Obserwowaliśmy także odparcie działań dywersyjnych - to było dziś ćwiczone na poligonie w Nowej Dębie. Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było zdolne do szybkiego przerzutu z zachodu na wschód.” – mówił podczas spotkania Minister Obrony Narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami na poligonie Nowa Dęba podkreślił także: - „Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze. Rozwija się liczebnie, jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, ale także żołnierze Wojska Polskiego są godnie uposażeni - to jest niezwykle istotne do tego, żeby państwo polskie udowodniło swoją aktywność, żeby państwo polskie pokazało, że dba o żołnierzy Wojska Polskiego.”

Podczas wizyty Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla żołnierzy zawodowych, przygotowane z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
 
Źródło: BBN, MON
Zdjęcia: st. sierż. Patryk Cieliński