None

Pluton inżynieryjny VII Zmiany PKW Irak

11 zdjęć w galerii
Polscy żołnierze pełniący służbę poza granicami kraju w ramach VII zmiany PKW Irak realizują ważne zadania mające wpływ na działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.
Wśród nich jest pluton inżynieryjny VII Zmiany PKW Irak. Wojska Inżynieryjne wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku tworzą żołnierze 1. pułku saperów im. Tadeusza Kościuszki z Brzegu. Zadania, które przypadły im do realizacji, to między innymi rozbudowa sojuszniczych baz wojskowych na terenie Republiki Iraku.

To już drugi miesiąc, kiedy saperzy VII zmiany wykonują zadania wsparcia inżynieryjnego na rzecz wojsk koalicyjnych. Żołnierze plutonu zaangażowani są w organizację rozbudowy i funkcjonowania bazy, realizują zadania wsparcia inżynieryjnego w zakresie udrażniania przejezdności dróg, budowy rowów odwadniających, budowy wjazdów i zjazdów dla pojazdów specjalistycznych.

- ”Wszystkie zadania realizowane przez saperów są wykonywane na najwyższym poziomie. Każdy z żołnierzy plutonu bardzo szybko zaaklimatyzował się do warunków irackich, a perfekcyjne opanowanie umiejętności obsługi sprzętu ciężkiego przynosi zamierzone efekty. Zadania inżynieryjne jakie wykonujemy na rzecz naszych koalicjantów stanowią dla nas znakomitą okazję, aby zdobyć kolejne doświadczenia, ale również udowodnić nasz profesjonalizm podczas realnego wykonywania zadań inżynieryjnych.” – potwierdził dowódca plutonu inżynieryjnego.

Każdy dzień saperzy kończą obsługą sprzętu. Jest to czynność niezbędna dla utrzymania sprawności maszyn inżynieryjnych. Każdy wie co do niego należy i co ma robić. Wcześniej nie zakończą pracy, dopóki nie mają gwarancji, że następnego dnia wszystko ”odpali”. Uwagę na to zwrócił dowódca kontyngentu płk Marcin Adamski, który wizytował naszych żołnierzy pełniących służbę w bazie Al Alsad: - ”Obserwując wasze wielkie zaangażowanie w codzienną służbę, stwierdzam, że macie tu ciężkie warunki, ale z rozmów jakie prowadziłem z dowództwem bazy wynika, że jako komponent narodowy jesteście najwyżej oceniani za fachowość, mobilność oraz rzetelność saperską - dobra żołnierska robota – tak trzymać !”
 
Zdjęcia i tekst: kpt. Piotr Spólny