None

Polskie ślady w Bośni i Hercegowinie

4 zdjęć w galerii
W dniu 12 września br. żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na cmentarzu polskich osadników w Bośni i Hercegowinie.
Uroczystość, zorganizowana przez Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie, była okazją do zapoznania się z historią polskich potomków tego regionu Bałkanów oraz integracji z lokalną polonią i Polakami przybyłymi na tę ceremonię.

Uroczystość na odrestaurowanym polskim cmentarzu w Nowym Martyńcu, nieopodal miejscowości Srbač, rozpoczęła się od Mszy Świętej celebrowanej przez proboszcza lokalnej parafii pochodzenia Chorwackiego. Następnie dowódca kontyngentu ppłk Paweł Jędryczka wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą polskim pionierom tego regionu.

W ramach kontynuowania nawiązanej współpracy z Polonią i repatriantami z Bośni, w dniu 16 września br. dowódca kontyngentu zaprosił przedstawicieli do bazy Butmir w Sarajewie.
 
Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR