None

Wsparcie duchowe na misji

8 zdjęć w galerii
Wsparcie duchowe żołnierzy w czasie działań poza granicami państwa odgrywa ważną rolę w budowaniu ich zdolności do działania.
W Polskim Kontyngencie Wojskowym EUFOR, wsparcie duchowe organizowane jest w różnorodny sposób. Dowódca kontyngentu ppłk Paweł Jędryczka, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez żołnierzy, nawiązał współpracę m. in. z wizytatorem apostolskim w Medziugorie arcybiskupem Henrykiem Hoserem, Nuncjaturą Apostolską w Bośni i Hercegowinie oraz kapłanami goszczącymi w Bośni i Hercegowinie – m. in. księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Arcybiskup Henryk Hoser gościł w PKW EUFOR m. in. w czasie obchodów z okazji Święta Wojska Polskiego w bazie Butmir, a także odwiedzany był przez polskich żołnierzy wykonujących zadania w rejonie miejscowości Medziugorie.

Służący w nuncjaturze polski kapłan – ksiądz prałat dr Henryk Jagodziński – odprawił Mszę Świętą dla polskich żołnierzy w dniu 1 września w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z misją nuncjatury w Bośni i Hercegowinie oraz rozmowy z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Luigi Pezzuto z Włoch.

W dniu 15 września br. do Sarajewa przybył z wizytą duszpasterską ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz – były sekretarz Świętego Jana Pawła II. Ksiądz kardynał koncelebrował Mszę Świętą w katolickiej katedrze p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z okazji jej 130. rocznicy poświęcenia. Pośród wiernych nie zabrakło również polskich żołnierzy, którzy tłumnie przybyli do świątyni, a po Mszy Świętej mieli okazję spotkać się z duchownym.

Podkreślenia wymaga fakt, iż największe wsparcie duchowe i posługę duszpasterską dla PKW EUFOR świadczy ksiądz – kapelan wydzielany z Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR z Kosowa.
 
Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR