None

Wizyta Marszałka Senatu RP w PKW Łotwa

19 zdjęć w galerii
W dniach 5-7 września br. Marszałek Senatu Pan Stanisław Karczewski złożył wizytę na Łotwie, w czasie której odwiedził żołnierzy V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonujących w Bazie Adazi.
Pierwszym punktem wizyty było złożenie wieńców w Słobódce przy udziale asysty w dniu 5 września. Krzyż, pod którym zostały złożone kwiaty, upamiętnia polskich żołnierzy, którzy walczyli z Armią Czerwoną w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie delegacje wzięły udział w odsłonięciu pomnika kpt. Władysława Reiginisa, który dowodził w bitwie o Wiznę 7 września 1939 r. W bitwie tej 720 polskich żołnierzy stawiało przez 3 dni opór 42 tysiącom Żołnierzy Wehrmachtu. Pomnik symbolizuje walkę żołnierzy, niezłomność ducha i patriotyzm. Marszałek złożył także wieniec w Kwaterze Wojskowej w Ławkiesach.

W kolejnym dniu wizyty,6 września, Marszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski wraz z Przewodniczącą Parlamentu Republiki Łotewskiej Panią Ināra Mūrniece odwiedzili żołnierzy w bazie Adazi. Wizyta rozpoczęła się od przywitania przez Dowódcę Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej płk. Sandrisa Gaugasa oraz Dowódcę eFP Battle Group Latvia ppłk. Michaela Reekie przybyłych gości. Po złożeniu meldunku przez Dowódcę V zmiany PKW Łotwa mjr. Daniela Stanickiego Marszałkowi Karczewskiemu delegacja dokonała przeglądu wojsk.

„Razem z panem marszałkiem chcemy podziękować za służbę polskich żołnierzy w naszej bazie” – mówiła do żołnierzy Pani Ināra Mūrniece. W trakcie wizyty w bazie goście dokonali wpisu do Księgi Pamiątkowej Polskiego Kontyngentu, zapalili pamiątkowe znicze pod pomnikiem Vienotiba Speks oraz uczestniczyli w pokazie sprzętu będącego na wyposażeniu eFP BG.

„My wiemy, jak bezpieczeństwo jest dla nas ważne i zrobimy wszystko, żebyśmy mogli w spokoju, i pokoju się rozwijać. Ale warunkiem tego jest bezpieczeństwo militarne, to o które dbają nasi i wasi żołnierze oraz żołnierze z wielu krajów.” – oświadczył Marszałek Karczewski w Uniwersytecie Dyneburskim podczas inauguracji akcji Narodowego Czytania w dniu 7 września. „Katarynkę” Bolesława Prusa czytali również m.in. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie Pani dr Monika Michaliszyn oraz ppor. Marek Wesołowski i ppor. Agnieszka Kolowca z V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.
 
Tekst: ppor. Agnieszka Kolowca
Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Grzybowski