Odznaka Pamiątkowa

Odznaka pamiątkowa Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zewnętrznym symbolem oddania sprawie obronności ojczyzny. Świadczy o dziedziczeniu i kultywowaniu tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Komendy Garnizonu Warszawa.


Odznaka jest oparta na krzyżu maltańskim opasanym srebrną obwódką, wypełnionym emalią w kolorze granatowym. Na krzyżu maltańskim umieszczono herb Warszawy opleciony gałązkami dębu i lauru. Całość wieńczą skrzyżowane szable, a na nich złote litery „DGW”.


Odznakę przyznaje dowódca Garnizonu Warszawa na wniosek Kapituły Odznaki Pamiątkowej DGW, a potwierdzeniem prawa do jej noszenia jest legitymacja z wpisanym kolejnym numerem. Wręcza się ją z okazji m.in. Święta Wojska Polskiego, święta DGW lub w dniu zwolnienia do rezerwy.


Prawo do posiadania odznaki pamiątkowej ma dowódca Garnizonu Warszawa z tytułu objęcia stanowiska, żołnierze zawodowi po przesłużeniu w DGW co najmniej dwóch lat, a także długoletni pracownicy Dowództwa, po przepracowaniu co najmniej 10 lat. W wyjątkowych sytuacjach odznakę przyznaje się innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla DGW, na wniosek zebrania kadry.

 

Żołnierze noszą odznakę pamiątkową na lewej kieszeni munduru wyjściowego i galowego. Miniaturkę odznaki można przypinać do lewej klapy wizytowego ubioru cywilnego.