Wyjątkowa noc z DGW

37 zdjęć w galerii
Pokaz musztry paradnej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP, wystawa historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, lekcje historii przy Grobie Nieznanego Żołnierza – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez DGW dla uczestników tegorocznej Nocy Muzeów.
Dowództwo Garnizonu Warszawa już po raz 12 dołączyło do organizowanej w stolicy Nocy Muzeów. W tym roku wydarzenie rozpoczęło się od koncertu muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zgromadzeni na pl. marsz. J. Piłsudskiego goście mogli usłyszeć wiązankę melodii wojskowych i rozrywkowych. Następnie uwagę zebranych skupili na sobie żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy zaprezentowali pokaz musztry paradnej, w wykonaniu 9 osobowej drużyny, występującej w umundurowaniu 3 Rodzajów Sił Zbrojnych. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, każdorazowo po zmianie posterunku honorowego, odbywały się lekcje historii. Była to jedna z niewielu okazji, by wejść do środka, pod arkady pozostałe po Pałacu Saskim, i przyjrzeć się z bliska mogile bezimiennego bohatera.

Przez cały wieczór dostępny dla zwiedzających był historyczny oraz współczesny sprzęt wojskowy: armata salutowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pojazd wielozadaniowy M-1043 A2 HMMWV z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz brytyjski gąsiennicowy lekki transporter opancerzony z okresu II wojny światowej, typu „Universal Carrier”, używany w 2 Korpusie Polskim. Dostępne były także stoiska informacyjno-promocyjne jednostek podległych DGW, a także Centralnej Biblioteki Wojskowej i Stowarzyszenia Historycznego Cytadela. Specjalny namiot z atrakcjami dla najmłodszych gości Nocy Muzeów z Dowództwem, przygotowali pracownicy Klubu DGW.

Relacje z pokazów musztry, koncertów jak i lekcji historii w Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa można było śledzić online na kanałach DGW, w mediach społecznościowych.