Współczesny Wawa Bohater

3 zdjęć w galerii
Projekt ten oparty jest o jedno podstawowe założenie, aby o Powstańcach Warszawskich myśleć przez cały rok. Znoszą choroby czy przeciwności losu, ale nie samotność. Ważna jest nie tylko pomoc, ale też pamięć. Nagroda "Wawa Bohaterom" przyznawana jest dla wszystkich o otwartych i gorących sercach – zaznaczył Sławomir Stalmach z TVP 3 Warszawa, współautor projektu. Kapituła nagrody wybierała laureatów spośród wolontariuszy, organizacji społecznych, wojska i grup rekonstrukcyjnych.
Pierwsza nagroda trafiła do Dowództwa Garnizonu Warszawa. Podczas programu na żywo, w TVP 3 Warszawa, statuetkę Współczesnego Wawa Bohatera, odebrał płk Tomasz Dominikowski, dowódca GW.
 
Żołnierze jednostek wojskowych podległych DGW na co dzień wspierają bohaterów, którzy walczyli na barykadach przed 77 laty. Dziś okazują im realną pomoc w postaci ciepłych posiłków dostarczanych na czas do ich domów. Przygotowują dla Powstańców świąteczne paczki, gdy zbliżają się święta wielkanocne i Bożego Narodzenia. Gdy pandemia koronawirusa opanowała również nasz kraj, z troski o kombatantów dostarczali do ich domostw zakupy. Żołnierze stołecznego garnizonu są także obecni gdy bohaterowie PW odchodzą na wieczną wartę. Hołd i szacunek okazują podczas zabezpieczenia ceremonialnego uroczystości pogrzebowych. Żołnierze DGW są  zawsze obok, pamiętają i wspierają. I tak jak podkreślał płk Tomasz Dominikowski podczas odbierania nagrody: „statuetka, którą otrzymaliśmy zobowiązuje do dalszego, czynnego wykonywania zadań na korzyść Powstańców Warszawskich”. #pamiętamy i zawsze będziemy tuż obok.