Święto Wojska Polskiego pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”

16 zdjęć w galerii
W 30 miejscowościach w całym kraju Polacy uczestniczą w piknikach, podczas których nie tylko poznają armię i żołnierzy, sprzęt i tradycje orężne – w ten sposób, od wczoraj, wszyscy czcimy Święto Wojska Polskiego.
W stolicy, centralne obchody 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła msza święta za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W uroczystościach, podczas których wojskową asystę honorową stanowili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz żołnierze, m.in. płk Tomasz Dominikowski, pełniący obowiązki dowódcy Garnizonu Warszawa.

W samo południe, podczas Uroczystej Odprawy Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oddaliśmy hołd polskim bohaterom, walczącym na polach bitew całego świata.

Ceremonię rozpoczął hymn narodowy, który przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zaśpiewali wszyscy zgromadzeni, po czym nad ich głowami zaprezentowały się Siły Powietrzne - nad Placem marsz. Józefa Piłsudskiego przeleciały trzy samoloty TS-11 Iskra, trzy – M-346 Bielik oraz trzy – F-16 Jastrząb. 

-Trzeba mówić o historii, wspominać ją; trzeba być dumnym z naszych żołnierzy i tego wielkiego zwycięstwa – powiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych. -Dziękuję wszystkim naszym żołnierzom i żołnierzom sojuszniczym, za to, że służą i bronią naszego bezpieczeństwa – dodał.

Andrzej Duda oddał hołd polskim bohaterom poległym na polach bitew rozsianych po całym świecie składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wraz z nim bezimiennemu bohaterowi pokłoniła się m.in. marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premier Mateusz Morawiecki, a także dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku po raz pierwszy członkiem delegacji był również gen. dyw. Andrzej Marek Reudowicz Kanclerz Orderu Krzyża Wojskowego.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, po czym zgromadzeni warszawiacy oraz turyści zostali zaproszeni na piknik na Placu marsz. Jóżefa Piłsudskiego lub przemarsz wraz z żołnierzami i Orkiestrą Reprezentacyjną WP na piknik do Muzeum Wojska Polskiego.