To ona nas jednoczy

20 zdjęć w galerii
Jest symbolem, który nas jednoczy. Porusza nasze serca. Przepiękna biało-czerwona flaga. Pod jej barwami nasi przodkowie walczyli o wspólną przyszłość całego narodu. To ją sławią poeci. Do niej tęsknimy gdy wyjeżdżamy z kraju. Dziś jej dzień! Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
By wyrazić szacunek do flagi i podtrzymywać wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, od 2004 r. spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystego podniesienia flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Miejsce i godzina - 11.15 nie są przypadkowe. We wrześniu 1939 r., kiedy Hitler zarządził zbombardowanie Warszawy, płonął również Zamek Królewski, a zegar na Wieży zatrzymał się o 11.15. Przez 5 lat okupacji niemieckiej w Warszawie, wskazywał tę właśnie godzinę, aż do całkowitego zniszczenia podczas powstania warszawskiego. Kiedy w 1974 r. wyremontowany zegar oddawano do użytku – został uruchomiony o symbolicznej już godzinie – 11.15. Do dziś, wiele zegarów z kolekcji ostatniego elekcyjnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, które można podziwiać w Zamku Królewskim, wskazuje również - 11:15.

W tym roku, wielu warszawiaków i turystów postanowiło świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nieopodal Kolumny Zygmunta.

Uroczystość z udziałem m.in. pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy oraz szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się w asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To właśnie oni, przy dźwiękach hymnu narodowego, podnieśli biało-czerwoną na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego. Trębacz odegrał Hejnał Warszawski, a na zakończenie, pododdziały uczestniczące w ceremonii wzięły udział w defiladzie.

Tego dnia wielu Polaków zdecydowało się na wywieszanie na swoich domach biało-czerwonych flag, które będą im towarzyszyły przez kolejne dni. Wielu być może zgłębiło też symbolikę biało-czerwonej. A wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jeśli barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Natomiast w rozetkach, czyli kokardach narodowych, biały powinien być wewnątrz, a czerwony na zewnątrz.
 
Każde państwo, uznane na arenie międzynarodowej czy nie, posiada własną flagę. Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, które są czerwono-białe. Ponad 50 krajów świata obchodzi święto na cześć swoich barw narodowych. Nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. to weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew. Uznaje się ją za dyscyplinę pomocniczą historii i powiązaną z heraldyką.