Capstrzyk Niepodległości

13 zdjęć w galerii
W nawiązaniu do przedwojennej tradycji, w wieczór poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, przed pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego, tuż obok gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa, odbył się Capstrzyk Niepodległości.
"Obywatele! Komendant Główny Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy uwolniony przez zrewolucjonizowany lud niemiecki. (…)" – brzmiały pierwsze słowa odczytanego na początku uroczystości Obwieszczenia Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918 r.

Po zmroku, przy pomniku marszałka stanęli żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy podczas ceremonii stanowili asystę honorową. Gości przybyłych na ceremonię, m.in. Mariusza Błaszczaka – ministra obrony narodowej oraz kadrę dowódczą Wojska Polskiego, powitał płk Tomasz Dominikowski, dowódca stołecznego garnizonu, pełniący tego wieczora obowiązki gospodarza uroczystości.

- „(…) Biorąc udział w dzisiejszym Capstrzyku Niepodległości, tu, przed pomnikiem Marszałka, wracamy pamięcią do tamtych dni, oddając hołd nie tylko jednemu z największych Polaków ale także wszystkim, dla których ofiara życia w walce o odzyskanie niepodległości i jej utrzymanie, nie była nadzwyczajnym wyzwaniem. (…)” powiedział dowódca GW witając zgromadzonych.

- „(…) To my kształtujemy to, jaka jest Polska. Jesteśmy odpowiedzialni za kształt naszej ojczyzny, ale jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim za bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Mówiąc my myślę o żołnierzach Wojska Polskiego, o rządzie i prezydencie, jako zwierzchniku sił zbrojnych. (…)” podkreślił szef resortu obrony narodowej.

W tym roku Niepodległościowy Apel Pamięci odczytał kpt. Marcin Chaliński z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem komendanta głównego Józefa Piłsudskiego.
Tuż przed, kończącą Capstrzyk Niepodległości, „Pieśnią Reprezentacyjną” w wykonaniu muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej WP, harcerze przekazali szefowi resortu obrony narodowej „Ogień Niepodległości” przypominający o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.

***

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu, odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości.
Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji - "Capstrzyki Niepodległości" w stolicy odbywają się od 2009 r.