Dziś świętuje biało-czerwona!

12 zdjęć w galerii
Kiedy na nią patrzymy, czujemy się jak w domu. Jest z nami zawsze wtedy gdy dzieje się coś istotnego. Te dwa zestawione ze sobą kolory: biel i czerwień wyrażają naszą tożsamość, są symbolem wartości, o które walczyli nasi przodkowie. Dziś jej wielkie święto! Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!
W tym roku uczciliśmy je podnosząc 36 biało-czerwonych na 36 masztach umieszczonych na Placu marsz. Józefa  Piłsudskiego w Warszawie. Maszty, z powiewającymi na nich flagami, przy dźwiękach hymnu narodowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, utworzyły zarys mapy Rzeczypospolitej. Podczas tej wyjątkowej ceremonii, w której uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wraz z gen. dyw. Robertem Głąbem, dowódcą Garnizonu Warszawa, w roli flagowych wystąpili żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na głównym i zarazem największym maszcie, flagę podnieśli żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

W tym dniu nie mogło zabraknąć symbolicznej uroczystości podniesienia flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, dokładnie o godzinie 11.15, czyli w momencie gdy podczas kampanii wrześniowej w 1939 r., stanął umieszczony na niej zegar. Podczas ceremonii, prezydenta Rzeczypospolitej reprezentowała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, której towarzyszył dowódca stołecznego garnizonu.
 
***

To nie przypadek, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja. W 1945 r., właśnie 2 maja, polscy żołnierze zdobywający hitlerowskie Niemcy umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. W PRL-owskiej Polsce, po 1 maja zdejmowano z budynków flagi państwowe, by nie były widoczne podczas, zniesionego przez władze komunistyczne, Święta Konstytucji 3 Maja. To nie jedyne, ale bardzo symboliczne powody, które mogły być przesłanką do tego, by ustanowione 20 lutego 2004 r. święto, obchodzone było właśnie tego dnia.

To jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce, dzięki któremu każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu. Wcześniej było to zabronione w dni inne niż świąteczne.

Flaga to jeden z polskich symboli państwowych. Jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Nawiązali w ten sposób do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy herbowej.
 
W heraldyce, koloru białego używa się jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych - czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a także odwagi i waleczności.