None

22 lata w NATO

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W ciągu 22 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO.

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.

W związku z 22 rocznicą wstąpienia Polski do NATO konsul USA w Krakowie Amy Steinmann oraz gen. dyw. Randall Reeds wspólnie z gen. dyw. Robertem Głąbem z dumą prezentują utwór „Stronger Together”, z udziałem Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz Orkiestry Sił Powietrznych USA stacjonującej w Europie. Muzyczna współpraca międzynarodowych orkiestr jest okazją do przypomnienia ważnego wydarzenia dla Polski oraz dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców. Czas pandemii ograniczył do minimum wszelkie uroczystości o charakterze państwowym oraz wojskowym, jednak data 12 marca zobowiązuje do uczwydarzenia sprzed dwudziestu dwóch lat. Orkiestry ukazują swój niebanalny talent artystyczny, prezentując wykonania polskiego i amerykańskiego hymnu, a także utworów charakterystycznych dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.