Przepis na sukces w służbie

12 zdjęć w galerii
Nie trzeba wiele by zasłużyć na miano najlepszego. Wystarczy kierować się Kodeksem Honorowym Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego, znać regulaminy, mieć dobre wyniki w szkoleniu i z zaangażowaniem wykonywać zadania. Mimo to nie było łatwo wybrać podoficera, szeregowego oraz muzyka roku 2020 Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Wśród podoficerów ubiegających się o miano wyróżniającego się wygrał plut. Mirosław Mizera - ratownik medyczny 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Żołnierz od początku znajdował się na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa. Był zaangażowany m.in. w sprawne i bezpieczne funkcjonowanie punktu pobrań wymazów „drivethru” z minimalizacją strefy kontaminacji personelu. Zadania związane z walką z pandemią wymagały od plutonowego działań, których nie obejmuje na co dzień służba wojskowa. Jego wiedza i doświadczenie realnie przydały się lokalnej społeczności. Stało się tak nie pierwszy raz. Kilka miesięcy wcześniej plut. Mirosław Mizera uratował życie żołnierzowi 10 Pułku. W trakcie resuscytacji kolegi, który doznał zawału serca, przejął akcję ratowniczą i nadzorował wykonywanie procedur ratujących życie chorego. Jego natychmiastowa reakcja i opanowanie uratowały życie poszkodowanego, który dziś wraca do zdrowia.

Wśród szeregowych, najlepszą w minionym roku okazała się szer. Klaudia Wierzbicka - strzelec Pułku Ochrony. Doskonale wywiązuje się z powierzanych jej zadań i mimo krótkiego stażu wzorowo pełni służbę podoficera dyżurnego batalionu. Jej domeną jest sport i sprawność fizyczna. Jako jedyna kobieta-żołnierz zalicza podciąganie na drążku wysokim rezygnując z pompek oraz bieg wahadłowy zamiast koperty. Chętnie dzieli się też wiedzą na temat zasad zdrowego żywienia. W połowie ubiegłego roku, szer. Wierzbicka wykazała się ponadprzeciętną postawą prospołeczną zatrzymując wraz z koleżankami pijanego kierowcę, zapobiegając tym samym realnemu zagrożeniu w ruchu drogowym. Jak się okazało, zatrzymany kierowca miał półtora promila alkoholu we krwi. Szer. Klaudia Wierzbicka chętnie udziela się na rzecz innych oddając krew, pomaga kombatantom oraz innym osobom potrzebującym.

Muzykiem roku 2020 został sierż. Marcin Adamski – solista Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W ubiegłym roku podnosił swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych Dyrygentury Orkiestr Dętych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w uznaniu swych wysokich kwalifikacji pełni funkcję tamburmajora jednego z zespołów OR WP. Chętnie angażuje się w bezinteresowną pracę z młodzieżą. Prowadzi nieodpłatne lekcje doszkalające  z gry na flecie i flecie piccolo. W ubiegłym roku wcielał się też w rolę instruktora podczas warsztatów m.in. dla Salezjańskiej Orkiestry Dętej Augustino w Przemyślu. Muzyk regularnie bierze udział w akcjach zbiórki krwi, został wyróżniony odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”. Angażuje się również w walkę z pandemią w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Ze względu na pandemię wybory w tym roku odbywały się w formie videokonferencji, a zorganizował je Oddział Wychowawczy Dowództwa Garnizonu Warszawa.