Wspieramy w walce z COVID19

8 zdjęć w galerii
Ponad 800 żołnierzy z jednostek podległych dowódcy Garnizonu Warszawa jest zaangażowanych w działania mające na celu powstrzymanie pandemii Covid’19. Do codziennej walki z koronawirusem stawiają się wojskowi m.in. 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a także muzycy w mundurach z orkiestr wojskowych zlokalizowanych na terenie całego kraju.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest także nasze wsparcie logistyczne, które realizują 3 Oddziały Zabezpieczenia znajdujące się w strukturach Dowództwa. Oddziały zapewniają m.in. środki ochrony osobistej, środki chemiczne, sprzęt i środki do dekontaminacji, przedmioty umundurowania i wyekwipowania, sprzęt kwaterunkowy, a także żywienie żołnierzy, którzy działają w grupach dezynfekcyjnych na czas pełnienia przez nich służby. Dodatkowo DGW udostępnia miejsca kwarantannowania dla odizolowania osób, które tego wymagają.

Ramię w ramię z DG RSZ oraz WOT walczymy z Covid’19 w takich obszarach jak:  grupy dezynfekcyjne, grupy wymazowe, transport pacjentów, wsparcie medyczne cywilnej służby zdrowia, oddawanie krwi i osocza ozdrowieńców (od początku akcji 826 żołnierzy oddało ponad 370 litrów krwi) oraz dostarczanie obiadów dla kombatantów. 

Wspieramy także personel medyczny w szpitalach. Żołnierze jednostek organizacyjnych DGW pomagają na oddziałach ratunkowych i zakaźnych, mierzą temperaturę, wypełniają ankiety, wykonują też prace logistyczne. Nasi żołnierze są także wsparciem dla medyków w punktach pobierania wymazów czy stacjach sanitarnych.

Wspólnie z Policją żołnierze jednostek podległych dowódcy GW sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną stosują się do zaleceń sanitarnych, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jesteśmy również zaangażowani w działalność non-profit gdzie w ramach akcji #ObiadyDlaBohaterów, wspólnie z  Fundacją Nie Zapomnij o Nas, dostarczamy posiłki dla seniorów kombatantów i ich rodzin.