102 lata niepodległości!

12 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Michał Wójcik
O odzyskanej niepodległości Józef Piłsudski mówił :"Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki".
Polskie marzenia o niepodległości, po 123 latach zaborów, ziściły się wraz z końcem
I wojny światowej. Rozejm podpisano 11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem. Tego samego dnia, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad polską siłą zbrojną. W świat wysłano depeszę informującą o „wznowieniu niepodległości i suwerenności Polski na podstawach demokratycznych”.
 
Ten sam dzień został ustanowiony Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. W II RP świętowano niepodległość tylko dwa razy: w 1937 i 1938 roku, a po II wojnie światowej w ogóle je zniesiono. Wróciło w 1989 r.!
 
Dla uczczenia tamtych wydarzeń, co roku w Warszawie organizowane są centralne uroczystości, z udziałem najwyższych władz państwowych. Również w tym, pomimo pandemii, skromnie i odpowiedzialnie uczciliśmy odzyskanie niepodległości. W obchodach uczestniczył gen. dyw. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu.
 
Prezydent Andrzej Duda, w asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, złożył kwiaty przed pomnikami w tzw. „alei ojców niepodległości”. Jej krańce wyznaczają pomniki Józefa Piłsudskiego przed Belwederem i Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży. Między nimi znajdują się monumenty poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Ignacemu Paderewskiemu oraz Wojciechowi Korfantemu. Następnie, w Świątyni Opatrzności Bożej celebrowana była msza w intencji Ojczyzny.
 
W samo południe, na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego, zwierzchnik sił zbrojnych oddał hołd bezimiennemu bohaterowi spod Lwowa spoczywającemu w Grobie Nieznanego Żołnierza. Towarzyszyli mu: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca stołecznego garnizonu gen. dyw. Robert Głąb. Hymn Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego zaśpiewało pięciu solistów z Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.