Rowerowym szlakiem pamięci

5 zdjęć w galerii
Wrzesień to wyjątkowy czas w kalendarzu historycznych wydarzeń. Czas refleksji i pamięci o żołnierzach Wojska Polskiego walczących na różnych frontach podczas II wojny światowej.
To również ważna data dla obecnego pokolenia ludzi w mundurach i okazja aby oddać hołd tym, których już z nami nie ma ale pamięć o nich będzie żyła wiecznie. W ramach projektu podróży historyczno-wojskowej sprzed budynku DGW, szlakiem miejsc pamięci Kampinowskiego Parku Narodowego, ruszyła grupa żołnierzy na rowerach. Pokonali prawie 70 km, odwiedzając i zapalając znicze m.in. przy pomniku gen. Mikołaja Bołtucia w Łomiankach, na mogiłach żołnierzy znajdujących się na Cmentarzu Wojennym w Kiełpinie oraz Mauzoleum Palmiry.

Ogień pamięci zapłonął również przy symbolicznej mogile Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jeżyki”, a także pomniku Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego, Grupy „Kampinos” AK oraz Mieszkańców Truskawia i okolic, poległych i pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej.

Hołd i cześć, uczestnicy rowerowej podróży, oddali także: generałowi Stefanowi Roweckiemu ps. „Grot” oraz mjr. Adolfowi Pilchowi ps. „Góra”, „Dolina”. Odwiedzili również miejsce, w którym spadł amerykański bombowiec B17G, zestrzelony we wrześniu 1944 roku nad Dziekanowem pod Warszawą.