81 lat temu wybuchła II wojna światowa

16 zdjęć w galerii
Zaatakowali bez wypowiedzenia wojny. O świcie. 1 września 1939 r., o 4.40 zbombardowali Wieluń. Kilka minut później z pancernika „Schleswig-Holstein” w kierunku Westerplatte padły pierwsze salwy. Tak zaczęła się najstraszniejsza w skutkach i największa wojna w historii. Dziś, w skupieniu i zadumie, czcimy pamięć bohaterów tamtych dni.
Łączne straty i zniszczenia wojenne nie są możliwe do określenia. Zginęło nawet powyżej 80 milionów osób, w tym 6 do 7,5 milionów Polaków. To im, dzisiejszego poranka, poświęcony był Apel Pamięci na Westerplatte z udziałem najwyższych władz państwowych i wojska.

Westerplatte to reduta polskości. To wielka lekcja patriotyzmu, oddania ojczyźnie do końca - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas głównej części uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Mjr Bogusław Nizieński, kombatant II wojny światowej, zwrócł się do zgromadzonych przywołując słynne słowa Jana Pawła II: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć."

To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny –przypomniał prezydent Andrzej Duda. Ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – dodał zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Tego poranka, na Westerplatte zawyły syreny alarmowe, po czym z ust żołnierzy i zaproszonych gości wybrzmiały pierwsze słowa hymnu narodowego: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.”. Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Ale nie był to jedyny utwór w wykonaniu gdyńskich muzyków. Podczas zapalania Znicza Pokoleń muzycy wykonali, skomponowany specjalnie z okazji 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, „Marsz Bohaterów Westerplatte”. Autorem utworu jest ppor. Piotr Flis z Orkiestry Wojskowej w Krakowie.

Już świtało kiedy kpt. Mateusz Złamaniec z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci: „…Wzywam wszystkich bohaterskich żołnierzy, którzy w 1939 r. przeciwstawili się niemieckiej i sowieckiej agresji. Stańcie do apelu!...”. Po tych słowach wojskowa asysta artyleryjska oddała dwunastostrzałowy salut armatni z sześciu 73 mm armat salutowych 2A28SP-94.  

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

***

Pierwszego września obchodzimy nie tylko rocznicę wybuchu II wojny światowej. To także Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Gen. dyw. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu reprezentował Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej podczas, zorganizowanych z tej okazji przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, uroczystości w hołdzie bohaterskim Obrońcom Ojczyzny w 1939 r. oraz wszystkim walczącym o wolność kraju podczas II wojny światowej.

Obchody rozpoczęła wieczorna msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego odbył się Apel Pamięci, połączony z ceremonią wręczenia medali Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria. Otrzymały je osoby i instytucje za upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych i kultywowanie pamięci o walce niepodległościowej oraz zaangażowane w niesienie pomocy weteranom podczas epidemii koronawirusa. Wśród wyróżnionych są również żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Na zakończenie delegacje oddały hołd bezimiennemu, składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.