Prezydent przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP

20 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: szer. Krystian Igielski/Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent RP, Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. W ceremonii na pl. masz. J. Piłsudskiego uczestniczył gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.
W godzinach porannych, w Sejmie odbyła się ceremonia zaprzysiężenia prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie prezydent Andrzej Duda udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie przed jego wejściem przyjął meldunek od dowódcy Garnizonu Warszawa oraz szefa Służby Ochrony Państwa o rozpoczęciu służby przy urzędzie prezydenta RP.

Punktualnie w południe para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej, w intencji Ojczyzny i prezydenta RP, w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana w Warszawie.

O godzinie czternastej na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się ceremonia przekazania prezydentowi RP insygniów Kawalera Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski przez kanclerzy kapituły.

W miejscu najważniejszym dla każdego Polaka, na Placu marsz. J. Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się ceremonia przyjęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, a także dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, duchowieństwo oraz mieszkańcy stolicy.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym trasę z Pałacu Prezydenckiego na Plac marsz. J. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda pokonał w asyście honorowej ułanów Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Po przybyciu na plac prezydent RP przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z żołnierzami. Następnie oddał honory Grobowi Nieznanego Żołnierza, przywitał się z dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcą Operacyjnym SZ, szefem Inspektoratu Wsparcia SZ, dowódcą Garnizonu Warszawa i zastępcą komendanta Żandarmerii Wojskowej, których prezentacji dokonał minister ON. 

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu RP minister Mariusz Błaszczak wygłosił okolicznościowe przemówienie. Jestem zaszczycony, że mogę powitać Pana Prezydenta na uroczystości przyjęcia zwierzchnictwa. Dzięki poparciu Pana Prezydenta możliwe było poprawienie sytuacji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego. Pan Prezydent wspiera również modernizację - tymi słowami zwrócił się do głowy państwa minister Mariusz Błaszczak. Dodając na zakończenie swojego przemówienia - dużo wyzwań stoi dziś przed nami. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest rzeczą nadrzędną. Nie ustaniemy w tych wysiłkach.

Po przemówieniu ministra obrony narodowej nastąpiła ceremonia przyjęcia Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi przez prezydenta RP. Uklęknąwszy na prawe kolano, ujmując prawą ręką sztandar i całując jego płat prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad wojskiem. Na maszt podniesiono proporzec prezydencki, a pluton salutowy oddał 5 salw armatnich.

W swoim przemówieniu prezydent RP podkreślał - 6 sierpnia to dla polskiego wojska, dl polskich żołnierzy historycznie ważna data. Nie dlatego, że w tym właśnie dniu Andrzej Duda jako prezydent Rzeczypospolitej po raz drugi w swoim życiu obejmuje zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Ale dlatego, że właśnie 6 sierpnia 1914 roku, o godzinie 2.42 z ul. Oleandrów w Krakowie wyruszyła I Kompania Kadrowa, która była początkiem odradzającego się wojska niepodległej i suwerennej Polski, która wróciła na mapę Europy i świata w 1918 roku. Ale także dlatego, że 6 lat później czyli dokładnie wtedy kiedy marszałek Józef Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji obronnej, która doprowadziła do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Zwracając się bezpośrednio do zebranych prezydent RP mówił - Żołnierze z całego serca dziękuje Wam za mijające 5 lat. Dziękuję Wam za każdy dzień kiedy byłem Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, kiedy nie tylko patrzyłem ale starałem się wspierać Waszą służbę dla Rzeczypospolitej. Wielokrotnie prezydent Andrzej Duda zwracał się do żołnierzy - Dziękuję Wam za nieustanną gotowość, za to że służycie w Polsce i kiedy trzeba także poza granicami w kontyngentach. Widziałem tę służbę, widziałem się z Wami, ściskałem Wasze dłonie, jedyne o czy rozmawialiśmy, to Polska i jej sprawy, to kwestie wyposażenia. Na koniec przemówienia dodając - Dziękuje Polskim żołnierzom, dziękuje weteranom i weteranom poszkodowanym, wszystkim naszym bohaterom, także tym bohaterom współczesności, o których bardzo często się nie mówi bo ich działania dla Ojczyzny objęte są tajemnicą wojskową. Dziękuje wszystkim polskim bohaterom, dziękuję żołnierzom, dziękuje ich najbliższym, za tę służbę dla Ojczyzny.

Na zakończenie ceremonii odbyła się defilada wojskowej asysty honorowej wystawionej przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego oraz pododdziały reprezentujące: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Specjalne, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerię Wojskową. W ceremonii uczestniczyły także poczty sztandarowe z jednostek wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. W rytm Warszawianki, ostatni z placu schodzili, ułani Szwadronu Kawalerii WP oraz tradycyjnie żołnierze-muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Zdjęcia: Wojciech Król/MON oraz Krystian Igielski/Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego