Hołd i pamięć Powstańcom Warszawskim

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W 76. rocznicę wybuchu walk oddajemy cześć i chwałę bohaterskim uczestnikom Powstania Warszawskiego.
Obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się na kilka dni przed 1 sierpnia. Zaproszenie na uroczystości przyjął gen. dyw. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu. Uczestniczył m.in. w spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas którego prezydent Andrzej Duda uhonorował powstańców orderami i odznaczeniami państwowymi.

Dziś od samego rana delegacje, w asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, składają kwiaty w miejscach pamięci o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 r. O godzinie 17.00 w całej Warszawie wybrzmią syreny, a mieszkańcy stolicy, jak co roku, zatrzymają się na chwilę w codziennej gonitwie by pomyśleć o poświęceniu powstańców, którzy mieli nadzieję wyzwolić miasto z rąk okupanta. W tym samym czasie na Cmentarzu Wojskowym Powązki odbedzie się ceremonia z udziałem najwyższych władz państwowych, wojska i kombatantów, podczas której złożone zostaną kwiaty przed Pomnikiem Gloria Victis – monumentem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie powstania warszawskiego i okupacji niemieckiej.


***

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 wybuchło powstanie warszawskie - żołnierze podziemnej Armii Krajowej stanęli do walki z regularnymi jednostkami Wehrmachtu. Według pierwotnych planów miało trwać kilka dni, jednak ostatecznie powstańcy walczyli 63 dni. Stracili około 10 tysięcy żołnierzy. W wyniku walk zginęło też około 200 tysięcy mieszkańców miasta.