Amerykański hołd dla polskiego bohatera

4 zdjęć w galerii
Z dwudniową wizytą w Polsce przebywa sekretarz Sił Lądowych USA Ryan D. McCarthy. Gość przed ceremonią składania kwiatów spotkał się z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej.
Polityk ze Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją przybył na plac marsz. J. Piłsudskiego aby uczcić pamięć o bezimiennym bohaterze, którego ciało spoczywa pod arkadami Pałacu Saskiego. Wysłuchał także historii o utworzenia Grobu.

Asystę honorową podczas uroczystości składania kwiatów stanowili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

***

Podczas rozmów amerykańskiego sekretarza z polskim ministrem obrony poruszano kwestie dotyczące dalszego rozszerzania współpracy wojskowej pomiędzy RP i USA. W tym m.in. doprecyzowania szczegółów zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski, będących wynikiem ustaleń prezydentów Polski i USA oraz podpisanych w 2019 roku deklaracji. Spotkanie zbiegnie się z początkiem amerykańskiego ćwiczenia wojskowego na terytorium naszego kraju. W jego ramach do Europy przerzucona zostanie amerykańska jednostka pancerna oraz ciężki sprzęt wojskowy. Wizyta w Warszawie  jest przejawem intensywnych i efektywnych relacji polsko – amerykańskich w obszarze obronności mających na celu dalsze, szybkie wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników w naszym regionie.

zdjęcia: st. szer. J. Pachana / Pułk Ochrony