Święto wrocławskiej jednostki

7 zdjęć w galerii
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia sformowano w czerwcu 1994r. Przejął on i kultywuje tradycje takich jednostek łączności jak: 10 Batalionu Telegraficznego, 10 Samodzielnego Batalionu Łączności, 10 Szkolnego Pułku Telefoniczno-Telegraficznego oraz 10 Pułku Łączności. Miejscem stacjonowania jest Wrocław, z którym pułk związany jest do dzisiaj.
W uroczystym apelu z okazji święta oraz srebrnego jubileuszu wręczenia sztandaru dla Pułku, wziął udział gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Obecni byli także żołnierze i pracownicy świętującej jednostki. Wśród zaproszonych gości był także gen. bryg. Dariusz Krzywdziński, dowódca Garnizonu Wrocław.
 
Początek czerwca to szczególny czas dla społeczności 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Obchodzimy wtedy swoje święto. W tym roku skromnie, ale jak zawsze z dumą i godnością. Stan epidemii, w którym znajduje się Polska nie pozwolił na radosne i chlubne świętowanie w gronie przyjaciół pułku, jednak pamiętamy o nich – podkreślał płk Dariusz Dejneka, gospodarz uroczystości.

Przywołując  wspomnienia z 7 czerwca 1995 roku, nie sposób zapomnieć o ludziach, którzy odegrali pierwszoplanowe role: dowódcach, rodzicach chrzestnych sztandaru i społeczeństwie Wrocławia – zaznaczył dowódca Pułku. 

Zwracają się bezpośrednio do płk. Dariusza Dejneki, dowódca Garnizonu Warszawa podziękował mu za natychmiastową i bezwarunkową gotowość jednostki do realizowania zadań w sytuacji realnego zagrożenia zdrowia, szczególnie teraz w okresie pandemii. Gen. dyw. Robert Głąb wyraził najwyższe słowa uznania, również dla wszystkich żołnierzy oraz pracowników świętującej jednostki, za profesjonalizm podczas wykonywania zadań służbowych.

Podczas uroczystości na maszt podniesiona została flaga państwowa oraz odegrany Hymn RP. Na koniec uroczystego apelu odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

***

Za swoje dokonania pułk był wielokrotnie wyróżniany, m.in. przez Ministra Obrony Narodowej nadaniem tytułu honorowego “Znaku Honorowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2003r. i czterokrotnie medalem “Za osiągnięcia w służbie wojskowej”. 2 maja 2009 roku pułk został wyróżniony nadaniem przez prezydenta państwa „Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. 15 sierpnia 2010 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego, Minister Obrony Narodowej wyróżnił 10 Wrocławski pułk dowodzenia wpisaniem zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”.

Pierwszego czerwca 2001r. Pułk został przekazany w podporządkowanie dowódcy Garnizonu Warszawa. Tego symbolicznego aktu dokonał dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego.

W zeszłym roku, w ramach obchodów 25-lecia sformowania 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia nadano nazwę „Rondo Żołnierzy Łącznościowców” dla skrzyżowania, prowadzącego do jednostki u zbiegu ulic Średzkiej, Malczyckiej i al. Prezydenta Kaczorowskiego.  Odsłonięto także figurkę „Krasnala Łącznościowca”, który dołączył do grona blisko 300 skrzatów znajdujących się na terenie Wrocławia.