st. chor. Piotr Ziętka

Symbol narodowy bliski naszym sercom

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. Piotr Ziętka
W tym dniu biało-czerwona flaga staje się szczególnym symbolem, łączącym i jednoczącym rodaków mieszkających oraz przebywających na wszystkich kontynentach, stanowiąc znak ich narodowej przynależności. Wywieszana przed naszymi domami jest najprostszym i najbardziej czytelnym sygnałem, że identyfikujemy się z Ojczyzną.
Uroczystość na Placu Zamkowym rozpoczęła się od przybycia prezydenta RP wraz z pierwszą damą. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia ceremonii złożył gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Na maszcie wieży zegarowej Zamku Królewskiego żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podnieśli flagę narodowa, a soliści Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Trębacz z okna wieży odegrał hejnał warszawski - utwór autorstwa prof. Zbigniewa Bagińskiego, grany w tym miejscu codziennie o godzinie 11.15. Dokładnie o tej porze zatrzymał się bowiem zamkowy zegar podczas bombardowania Warszawy, 17 września 1939 r.

***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został jako święto państwowe na podstawie Ustawy z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Od tego czasu uroczyste obchody, organizowane 2 maja, mają na celu popularyzowanie narodowych barw, które od wieków otaczane są czcią i szacunkiem. Warto pamiętać, że 2 maja jest obchodzony w wielu krajach jako Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak stanowił jeden z zapisów ustawy z 7 lutego 1831 roku, normującej nasze barwy narodowe: „pod tym znakiem winni łączyć się Polacy”.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.