Warta honorowa w walce z wirusem

4 zdjęć w galerii
Po raz pierwszy w historii żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza w maseczkach ochronnych. Dzięki temu, mają zapewnione bezpieczne i adekwatne do okoliczności warunki do wykonywania zadań służbowych.
Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią wartę honorową na posterunkach w dwóch miejscach Warszawy: przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim, siedzibą zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Monument na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego jest odzwierciedleniem narodowej dumy i tożsamości. Żołnierze strzegący bezpieczeństwa i godności tego miejsca wykonują zadania zarówno reprezentacyjne jak i wartownicze. Trwają na posterunku przez całą dobę przez 365 dni w roku.

Warta przed Pałacem Prezydenckim to cześć oddana urzędowi prezydenta. To również nawiązanie do jego zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim. Posterunek jest zaprzysięgany codzienną odprawą warty - w samo południe przed dziedzińcem Pałacu (z wyjątkiem niedzieli, kiedy odbywa się to o godzinie 13.00). Skład warty stanowią żołnierze reprezentujący trzy rodzaje Sił Zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne i marynarkę wojenną.