Ich poświęcenie nie zostało zapomniane

„Walka Żołnierzy Wyklętych nie miała szans na powodzenie. Jednakże ich poświęcenie, mimo wieloletnich wysiłków komunistycznego reżimu, który starał się wymazać ich z kart historii i uczynić pospolitymi zbrodniarzami, nie zostało zapomniane.” – napisał Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w liście skierowanym do uczestników uroczystości, organizowanych w jednostkach wojskowych i organizacyjnych na terenie całego kraju, ku pamięci żołnierzy niezłomnych.
Podczas uroczystego apelu z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, list ten został odczytany żołnierzom i pracownikom Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uroczystość odbyła się 2 marca tego roku, przed gmachem stołecznego garnizonu.

Gen. dyw. Robert Głąb, zwracając się do podwładnych, przywołał pamięć niezłomnych oraz ich poświęcenie dla ojczyzny.

***
68 lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r., w rocznicę tej zbrodni, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.