Przygotowania do majowych Igrzysk w Hadze

8 zdjęć w galerii
W Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowie rozpoczęło się i będzie trwało do 3 lutego, pierwsze w tym roku zgrupowanie przygotowujące polskich weteranów misji zagranicznych do zawodów Invictus Games 2020. Igrzyska odbędą się w maju w Hadze. To już czwarte zgrupowanie, na którym polska reprezentacja, startująca pod nazwą Team Invictus Poland, będzie szlifować swoją formę.
Uczestniczy w nim 22 weteranów, którzy w czasie wykonywania zadań na misji i pełnienia służby w kraju ponieśli trwały uszczerbek na zdrowiu. Wśród nich żołnierz z jednostki podległej dowódcy Garnizonu Warszawa, mł. chor. Marcin Ożarek z Pułku Ochrony.

Zgrupowania, których  będzie w sumie sześć, odbywają się pod okiem doświadczonej kadry trenerskiej. Dzięki fachowej opiece sportowej i medycznej weterani, którzy nierzadko ponieśli poważny uszczerbek na zdrowiu, nie tylko poprawiają swoją formę fizyczną, ale też rehabilitują się. Ideą zawodów Invictus Games jest bowiem nie tylko sama rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim integracja środowiska weteranów i budowanie powszechnej świadomości o tej grupie społecznej.

W pierwszym dniu zgrupowania do WOSzK Mrągowo, mimo trwających zimowych ferii, przyjechali uczniowie klasy mundurowej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Mrągowie. Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa płk Szczepan Głuszczak, przybliżył młodzieży ideę programu aktywizowania poszkodowanych w wyniku działań wojennych żołnierzy poprzez możliwość realizowania się w sporcie wyczynowym. Następnie pod okiem trenerów młodzież próbowała swoich umiejętności w strzelaniu z łuku i piłce siatkowej na siedząco. Tego dnia obecne były także media: Polska Zbrojna, TVP 3 Olsztyn, Polskie Radio Olsztyn, i Meloradio Mrągowo. Materiały zebrane przez ekipy dziennikarskie posłużą do przybliżenia Polakom wiedzy o żołnierzach weteranach, którzy mimo tragicznych wydarzeń w związku ze służbą wojskową odnaleźli się w sporcie.

Zawody Invictus Games organizowane z inicjatywy księcia Harry`ego od 2014 r. dotychczas odbyły się w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017) i Sydney (2018). W tegorocznej edycji, rozgrywanej w Hadze, uczestniczyć będzie ponad 500 weteranów z 20 krajów. Polscy weterani przygotowują się do startu w takich konkurencjach jak: siatkówka na siedząco, pływanie, lekka atletyka, kolarstwo, łucznictwo czy wioślarstwo halowe. Udział w zawodach możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Nad przygotowaniami czuwa Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.  Start w zawodach Invictus Games, będzie drugim z udziałem Polaków. Nasi weterani dołączyli do grona uczestników zawodów w czasie zmagań w Sydney w 2018 r. Wówczas kilkukrotnie zajmowali czwarte miejsca, nieznacznie tylko przegrywając walkę o medale.