Zaczęliśmy ferie z wojskiem

4 zdjęć w galerii
Muzycy z Orkiestry Wojskowej w Krakowie spotkali się z dziećmi z Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu, by porozmawiać o wojsku, o muzyce, by razem pokolędować. Tym samym, jako pierwsi spośród jednostek podległych dowódcy Garnizonu Warszawa, rozpoczęli akcję promocyjną „Zostań żołnierzem” prowadzoną w czasie ferii zimowych na terenie całego kraju.
Żołnierze z orkiestry działającej na co dzień w grodzie Kraka nie pierwszy raz odwiedzają dzieci i młodzież. Od lat są zapraszani do szkół i przedszkoli i grają nie tylko kolędy. Wymagająca publiczność dziecięca domaga się utworów z muzyki pop i utworów typowo wojskowych – marszowych. Każdy chce spróbować własnych sił na przyniesionych przez muzyków instrumentach i porozmawiać o tym jak to jest być żołnierzem.

Pasja krakowskich wojskowych muzyków była często doceniana, nie tylko przez dzieci i młodzież. Dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę na Konkursie Orkiestr Wojskowych, w kategorii musztra paradna. Dwa razy, w roku 2016 i 2017, wywalczyli też pierwszą nagrodę podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim. I wygrywanie mają chyba we krwi. Już w okresie międzywojennym zdobyli Mistrzostwo Orkiestry Armii – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze Wojska Polskiego.  Są bowiem jedną z najstarszych, a początek ich działalności datuje się na 14 lutego 1919 r., kiedy zaczęli funkcjonować przy 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej.
 
Przez lata Orkiestra Wojskowa w Krakowie była przeformowywana, zmieniała podległość, jednakże zawsze jej siedzibą był Kraków. W roku 2011 przeszła ponowną restrukturyzację. Od tej pory podlega dowódcy Garnizonu Warszawa.
 
Orkiestra na stałe już wpisała się w pejzaż kulturalny Ziemi Krakowskiej. Obok utworów marszowych i patriotyczno-historycznych, zespół propaguje także folklor krakowski. Jednocześnie ciągle poszerza swój repertuar o utwory koncertowe i rozrywkowe, kompozytorów polskich i zagranicznych. Występy Orkiestry zostały docenione przez szerokie grono publiczności. Szczególny aplauz wzbudza zwykle pokaz musztry paradnej. Na licznych konkursach muzycznych nagradzani byli soliści-instrumentaliści, zespoły kameralne i big-band.
 
Muzycy z Krakowa grali przed publicznością europejską, m.in.: we Włoszech, Francji, Niemczech i Belgii. Występują w umundurowaniu wojsk lądowych z bordowym beretem.