101 lat temu wybuchło powstanie wielkopolskie

Podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizowanych 28 grudnia dla upamiętnienia bohaterów walk z oddziałami niemieckimi, podkreślano iż powstanie wielkopolskie nie było regionalnym epizodem, lecz jednym z ogniw decydujących o kształcie i sile odrodzonej Rzeczypospolitej. Podczas ceremonii, dowódcę Garnizonu Warszawa reprezentował płk Krzysztof Kseń.
Powstanie wielkopolskie nie było regionalnym epizodem. Było istotnym ogniwem w łańcuchu wydarzeń decydujących o kształcie i sile odrodzonej Rzeczypospolitej. Nasi przodkowie potrafili wolność nie tylko wywalczyć, ale i ją obronić – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odczytano Apel Pamięci, a żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego uczcili pamięć powstańców wielkopolskich salwą honorową. Obchody zakończyło złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Główne uroczytsości odbyły się w Poznaniu, dzień wcześniej - w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

***

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i trwało do16 lutego 1919 r. Zryw, którego celem było wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej, doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całego regionu. Zwycięstwo potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r., w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.