Pamiętamy o weteranach zmarłych w misjach

7 zdjęć w galerii
Gen. dyw. Robert Głąb uczestniczył w centralnych uroczystościach z okazji, przypadającego 21 grudnia, Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
Obchody rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej w intencji zmarłych żołnierzy oraz ich rodzin. Następnie w Centrum Weterana Działań Poza granicami Państwa odczytany został Apel Pamięci.

„Pamięć o żołnierzach, którzy oddali swoje życie za Polskę, będzie wieczna; są naszymi bohaterami” - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. Przypomniał także, że podczas dziesiątek lat, w czasie których polscy żołnierze biorą udział w misjach zagranicznych, 121 z nich straciło życie.

"Wasza obecność dodaje nam sił na cały następny rok działowości" – zwróci się do rodzin poległych i zmarłych żołnierzy płk Leszek Stępień dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Szef resortu obrony narodowej oraz dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa wręczyli srebrne medale Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz pamiątkowe statuetki rodzinom poległych weteranów. Apel pamięci zakończyła salwa honorowa.

***

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa obchodzony jest w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 r., w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy.

Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, SGWP