100 lat Orkiestry Wojskowej w Krakowie

8 zdjęć w galerii
Jest jedną z najstarszych orkiestr w Wojsku Polskim bowiem początek jej działalności datuje się na 1919 r. - wówczas zaczęła funkcjonowanie przy 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Bogaty repertuar i perfekcyjne wykonanie to cechy, które sprawiły iż Orkiestra Wojskowa z Krakowa na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny Grodu Kraka. W mikołajkowy wieczór, 6 grudnia zagra koncert jubileuszowy wraz z liderami zespołu Skaldowie - Andrzejem i Jackiem Zielińskimi.
Pasja krakowskich muzyków była często doceniana. Dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę na Konkursie Orkiestr Wojskowych, w kategorii musztra paradna. Dwa razy, w roku 2016 i 2017, wywalczyli też pierwszą nagrodę podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim. I wygrywanie mają chyba we krwi - już w okresie międzywojennym zdobyli bowiem Mistrzostwo Orkiestry Armii – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze Wojska Polskiego. 
 
Przez lata Orkiestra była przeformowywana, zmieniała podległość, jednakże zawsze jej siedzibą był Kraków. W 2011 r. przeszła ponowną restrukturyzację. Od tej pory podlega dowódcy Garnizonu Warszawa.
 
Obok utworów marszowych i patriotyczno-historycznych, zespół propaguje także folklor krakowski. Jednocześnie ciągle poszerza swój repertuar o utwory koncertowe i rozrywkowe, kompozytorów polskich i zagranicznych. Występy Orkiestry zostały docenione przez szerokie grono publiczności. Szczególny aplauz wzbudza zwykle pokaz musztry paradnej. Na licznych konkursach muzycznych nagradzani byli soliści-instrumentaliści, zespoły kameralne i big-band.

Muzycy z Krakowa grali przed publicznością europejską, m.in.: we Włoszech, Francji, Niemczech i Belgii. Występują w umundurowaniu wojsk lądowych z bordowym beretem.