Młodzi mundurowi w Dowództwie Garnizonu Warszawa

8 zdjęć w galerii
Uczniowie pierwszych klas I Liceum Ogólnokształcącego im. 111 Eskadry Myśliwskiej z Wołomina, podczas wizyty w stolicy, wzięli udział w lekcji historii zorganizowanej w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Z pięćdziesięcioosobową grupą chłopców i dziewcząt, którzy uczą się w klasach mundurowych, a większość z nich swoją przyszłość chce związać z armią, spotkał się gen. dyw. Robert Głąb.
Uczniowie zwiedzili Salę Tradycji Dowództwa, gdzie kustosz zaprezentował im m.in. historyczne fotografie centralnej części Warszawy, dokumenty dotyczące Pałacu Saskiego, egzemplarze broni białej i palnej z czasów insurekcji kościuszkowskiej, a także eksponaty związane ze zbrodnią katyńską.

Dowiedzieli się o współczesnych zadaniach i przeznaczeniu dowództwa stołecznego garnizonu, o podległych mu jednostkach wojskowych, o wyróżnieniach, które otrzymało m.in. od ministra obrony narodowej za wzorowe wykonywanie zadań, a także poznali eksponaty świadczące o współpracy zagranicznej.

Na zakończenie, złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, poznali historię wyboru zwłok jednego z obrońców Lwowa, który spoczywa pod arkadami Pałacu Saskiego, a także dzieje samego Grobu.

                                                                                                                      ***

60% ubiegłorocznych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. 111 Eskadry Myśliwskiej służy już w wojsku, a troje z nich w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.