Pożegnaliśmy Powstańców Styczniowych

8 zdjęć w galerii
W asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, 22 listopada w Wilnie odbyły się uroczystości pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego - przywódców powstania styczniowego oraz kilkunastu innych uczestników tego zrywu niepodległościowego straconych w Wilnie w 1863 i 1864 r.
Powstańców Styczniowych pożegnali prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, a także premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mszę w intencji walczących z Rosjanami Polaków odprawiono w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława, a zwłoki bohaterów spoczęły na Cmentarzu na Rossie.
 
W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów powstania styczniowego.
***
Podczas wizyty na Litwie Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie matki Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowane jest także jego serce.