Święto sieradzkiej piętnastki

8 zdjęć w galerii
Z okazji 84. rocznicy utworzenia Garnizonu Sieradz i święta sieradzkiej jednostki wojskowej, w brygadzie odbył się Dzień Otwartych Koszar i uroczysty apel.
Obchody zainaugurowała Msza Święta, która odbyła się w sieradzkim Kościele Garnizonowym. Nabożeństwo celebrowali dziekan Inspektoratu Wsparcia SZP - ks. płk Mariusz Śliwiński wraz z kapelanem brygady – ks. ppłk. Tomaszem Paroniem.

Następnego dnia świętująca jednostka otworzyła bramy koszar dla okolicznych mieszkańców. Z możliwości zwiedzenia brygady skorzystało ponad 2 tysiące osób, głównie dzieci i młodzież szkolna. W ramach Dnia Otwartych Koszar odbył się pokaz umundurowania i uzbrojenia żołnierza 15SBWD, wojskowego ratownictwa medycznego, a także trening strzelecki i saperski. Prezentacjom współczesnego wizerunku wojska towarzyszyły ekspozycje grup rekonstrukcyjnych i prelekcje w sali tradycji. Ponadto klub brygady przygotował dla najmłodszych warsztaty plastyczne i zajęcia ruchowe.

Uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości i Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy rozpoczął się wraz z przybyciem zastępcy dowódcy Garnizonu Warszawa, płk. Romana Januszewskiego. Ceremonia była okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i pracowników brygady. Wręczone zostały odznaki, listy gratulacyjne i pochwały. Ważnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej. Pamiętajcie, że przysięga wojskowa to ważny zobowiązujący akt. Złożyliście ją na sztandar, symbol męstwa, patriotyzmu i tradycji bojowych. Symbol, który towarzyszył polskim żołnierzom na polach bitew, wzmacniał ich w wierze i odwadze, a wyhaftowana dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”, przypominała o obowiązku pielęgnowania wartości ducha i ciała. Dzisiaj te słowa stały się również Waszą dewizą, zobowiązaniem do rzetelnej i oddanej służby w szeregach Polskich Sił Zbrojnych – mówił do elewów dowódca sieradzkiej brygady płk Krzysztof Rawski.

Podczas apelu zaprezentowany został także album fotografii nt. „Sieradzkie koszary – historia i współczesność”. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, pokaz umiejętności taktycznych żołnierzy oraz defilada pododdziałów.